Doporučujeme

19. 9. 2023

Metodika pro identifikaci žáků ohrožených školním neúspěchem či předčasným odchodem ze systému vzdělávání.

9. 12. 2022

Leták s odkazem na mapu psychosociální pomoci pro ukrajinské obyvatele. Leták v ukrajinštině.

6. 10. 2022

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy poskytuje zejména prostřednictvím webových stránek www.edu.cz/ukrajina školám i ukrajinským občanům co nejširší škálu/přehled informací ohledně podmínek vzdělávání v České republice včetně praktických návodů, jak postupovat v konkrétních situacích, dostupných rovněž v ukrajinském jazyce. Bohužel i přesto se u zákonných zástupců setkáváme s neznalostí právní úpravy nebo s nesprávnými a zavádějícími informacemi.

Povinnost školní docházky i pro občany jiných států vyplývá z § 36 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším

odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pro občany států, které nejsou členy Evropské unie, platí, že se na ně povinná školní docházka vztahuje v případě, že jsou oprávněni pobývat na území České republiky trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů nebo jsou účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany. Ve školním roce 2022/23 se povinná školní docházka vztahuje na děti narozené od 1. 9. 2007 do 31. 8. 2016.

V § 2b zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, je pak výslovně upravena lhůta, dokdy musí cizinec s dočasnou ochranou zahájit povinnou školní docházku. Tato lhůta činí 90 dnů ode dne poskytnutí dočasné ochrany. Zákon dále řeší konkrétní postupy v případě plných kapacit (viz dále).

Na sociální síti Facebook Velvyslanectví Ukrajiny v Praze byl dne 1. 9. 2022 zveřejněn příspěvek k zahájení školního roku, v němž mimo jiné figurovala následující informace ke vzdělávání v České republice: 

  • Překlad textu (Google překladač): Pokud není místo ve škole poblíž vašeho bydliště, nabídnou vám jiné školy, kde jsou místa k dispozici. Pouze v případě, že ve městě nebo obci, kde žijete, nejsou žádná místa ve školách, může být vaše dítě osvobozeno od návštěvy české školy a pokračovat ve studiu online na Ukrajině. K tomu je potřeba doložit příslušné potvrzení ukrajinské vzdělávací instituce odboru školství v místě vašeho přechodného bydliště v ČR.

Informace, které jsou označeny červeně, jsou nesprávné a v rozporu s českými právními předpisy. Pokud ředitel spádové školy rozhodne o nepřijetí cizince s dočasnou ochranou, aktivují se postupy podle § 2 zákona č. 67/2022 Sb. Podmínkou pro aktivaci tohoto postupu je, že ředitel školy vydal písemné rozhodnutí o nepřijetí žáka na základě předchozí písemné žádosti zákonného zástupce o přijetí dítěte ke vzdělávání. V takovém případě pak školu s volnou kapacitou určí zřizovatel, případně krajský úřad, případně se do věci zapojí ministerstvo. Situace, že cizinec s dočasnou ochranou nemá kde plnit povinnou školní docházku, nemůže nastat.

Osvobození od povinné školní docházky v ČR pro občany Ukrajiny (ani občany jiných států), uvedené ve výše citovaném příspěvku z 1. 9., zákon nepřipouští. Online studia na Ukrajině se mohou občané Ukrajiny účastnit ve volném čase, nad rámec vzdělávání v českých školách. Online studiem na Ukrajině neplní povinnou školní docházku podle českých právních předpisů. Povinnost České republiky zajišťovat povinnou školní docházku vyplývá z jejích mezinárodněprávních závazků.