I v roce 2024 podpořilo MŠMT projekt Podpora primární prevence v Pardubickém kraji IV.
Moduly aktivit, které budou v roce 2024 (podzim) realizovány v rámci dotace:
který proběhne v rámci projektu MŠMT Podpora primární prevence v Pardubickém kraji IV. Máte tedy jedinečnou příležitost absolvovat celý kurz ZDARMA. Kurz proběhne v PPP a SPC Ústí nad Orlicí, Královéhradecká 630. Termíny konání: 22. 10., 7. 11., 9. 11. a 19. 11. 2024 (vždy od 8:30 do 17:00).
T.E.T. Škola bez poražených
Akreditovaný kurz pro učitele, ve kterém si osvojí respektující komunikační dovednosti. Tyto dovednosti učitelům výrazně usnadní řešení kázeňských problémů se žáky, dodají efektivitu při komunikaci s rodiči a přispějí k lepší spolupráci celého učitelského týmu.
T.E.T. nabízí učitelům rozvoj a nácvik dovedností, které jim umožní
Více informací ke kurzu T.E.T.
Přihlášení na kurz je možné přes systém REZERVACE AKTIVIT dostupný na https://kalendar.pppuo.cz/web/cs/aktivity/skola-bez-porazenych-detail-kurzy-2-0-0-7.html?tab_id=web. V systému se přihlásíte pouze k prvnímu dni kurzu – 22. 10. 2024, k dalším termínům vás systém zapíše automaticky.
Prosím, přihlašujte se pouze v případě, že se můžete účastnit všech 4 setkání. Z jedné školy či školského zařízení se mohou přihlásit maximálně tři účastníci.
Zveme Vás na odbornou konferenci „Bezpečné klima ve školách Pardubického kraje“, která se bude konat dne 6. 11. 2024 v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje, Komenského náměstí 120, Pardubice – sál Jana Kašpara. Konference je určena pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení v Pardubickém kraji. Konferenci pořádáme v rámci dotačního titulu MŠMT – projekt Podpora primární prevence v Pardubickém kraji IV. a za podpory Pardubického kraje. Pro všechny účastníky je konference ZDARMA, počet účastníků z jedné školy NENÍ omezen.
Těšit se můžete na velmi aktuální téma Prevence závislostí u současné generace dětí na ZŠ, kde se mimo jiné dozvíte, jak mluvit s dětmi o náročných tématech v souvislosti s návykovými látkami, představeny budou též novinky v oblasti návykových látek (včetně ukázky). Dále budete mít možnost načerpat inspiraci o prevenci rizikového chování ze Slovenska. Příspěvek bude shrnovat nejčastější problémy a požadavky škol, používané programy a aktivity, kdy možnost jejich využití v našem systému školství doplní ředitelka PPP a SPC Ústí nad Orlicí PhDr. Petra Novotná.
A odpoledne si můžete vybrat jeden ze tří workshopů, který vás bude zajímat:
a) Malé divadlo, se kterým se dají dělat velké věci – Divadlo Kamishibai (https://www.pasparta.cz/kamishibai/);
b) Školní pomůcky a programy, co berou do hry všechny děti i učitele;
c) Tlak na výkon u dětí a dospívajících;
Přihlašujte se prostřednictvím systému REZERVACE AKTIVIT, který je dostupný na https://kalendar.pppuo.cz/web/cs?tab_id=web nebo výše.
Odpolední workshop, kterého se chcete účastnit si vyberte již při registraci.
V případě dotazů se obracejte na koordinátora projektu – Mgr. Jana Klementová, telefon 775 575 476, e-mail: pedagog2@pppuo.cz.
Setkání je pro všechny účastníky zdarma.
Přihlašujte prostřednictvím REZERVACE AKTIVIT. Pro více informací se můžete obrátit na koordinátora projektu:
Mgr. Jana Klementová, tel: 775 575 476, e-mail: pedagog2@pppuo.cz.
Na kurz se přihlašujte prostřednictvím REZERVACE AKTIVIT. Pro více informací se můžete obrátit na koordinátora projektu:
Mgr. Jana Klementová, tel: 775 575 476, e-mail: pedagog2@pppuo.cz.
Od zahájení konference ...
k příspěvku Mgr. Terezie Pemové: Trauma a trauma zohledňující přístup.
Na téma Aktuální poznatky o genderově rozmanitých dětech a adolescentech hovořil Mgr. Tomáš Kufa. A slíbené doplnění k tématu.
A dále tři odpolední workshopy:
a) Nové návykové látky u mladistvých; Drop In, o.p.s.
b) Vzdělávací program Albi Škola s hrou, trend gamifikace ve vzdělávání; ALBI
c) Program prevence úrazů páteře a míchy – program BanalFatal!; Česká asociace paraplegiků – CZEPA
Závěrečné losování z příspěvků na téma "co by nikdy neřekl metodik prevence", které bylo oceněno knihami.
Další aktivitou v projektu je vzdělávání pro pedagogické pracovník všech stupňů škol.
Přihlašujte se prostřednictvím systému REZERVACE AKTIVIT. Seminář je zdarma.
ZVEME VÁS na VII. ročník odborné konference „Bezpečné klima ve školách Pardubického kraje“, která se bude konat dne 11. 10. 2023 v prostorách Krajského úřadu Pardubického kraje, Komenského náměstí 120, Pardubice – sál Jana Kašpara.
Konference je určena pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení v Pardubickém kraji. Konferenci pořádáme v rámci dotačního titulu MŠMT – projekt Podpora primární prevence v Pardubickém kraji III. a za podpory Pardubického kraje. Pro všechny účastníky je konference zdarma.
Přihlašujte se prostřednictvím systému REZERVACE AKTIVIT. Odpolední workshop si vyberte již při registraci, počet osob je na jednotlivých workshopech omezen.
V případě dotazů se obracejte na koordinátora projektu – Mgr. Jana Klementová, telefon 775 575 476, e-mail: pedagog2@pppuo.cz.
První aktivitou, která v rámci projektu Podpora primární prevence v Pardubickém kraji III. proběhla, bylo vzdělávání pracovníků školských poradenských zařízení PPP a SPC Ústí nad Orlicí a PPP Pardubice. Tématem vzdělávání byla problematika návykových látek.
O konkrétních aktivitách, které budou probíhat v období září - prosinec 2023, budeme průběžně informovat všechny školy a školská zařízení
v Pardubickém kraji.
Pro rok 2022 je z dotačního titulu MŠMT podpořen projekt Podpora primární prevence v Pardubickém kraji II.
Vzdělávání pedagogických pracovníků pro práci s třídním kolektivem - 1. stupeň; 2. stupeň
Seminář k tématu poruchy příjmu potravy jako jedné formy sebepoškozování
Dvoudenní seminář "Osobnostně sociální rozvoj předškolního pedagoga aneb devět kroků ke kvalitní komunikaci v mateřské škole"
Vzdělávání pracovníků školských poradenských zařízení - PPP Ústí nad Orlicí a PPP Pardubice
Dále proběhl také "kulatý stůl", kam byli pozváni aktéři zajišťující ve školách a školských zařízeních krizovou intervenci, tak aby aktéři o sobě věděli, znali rozsah poskytovaných služeb a mohli tvořit funkční intervenční tým. Výstupem setkání je informační leták a vizitka pomoci, který představuje intervenční mapu jako pomocný nástroj při mimořádných událostech. Informační letáky budou postupně distribuovány v tištěné i elektronické podobě do všech škol v Pk. Návazné informace k letáku.
Jednou z aktivit projektu byl též sběr dat, aby došlo ke zmapování aktuálního výskytu návykových látek v prostředí základních a středních škol Pk. Cílovou skupinou byly vybrané základní školy, a to jak málotřídní, tak velké městské školy; gymnázia v celém spektru; speciální školy; střední školy a střední odborná učiliště včetně učebních oborů typu H i E. Výstupem je Zpráva o šetření.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20. 12. 2020
Jednou z aktivit projektu MŠMT Podpora primární prevence bylo vydání publikace - Metodický materiál pro předškolní vzdělávání v oblasti primární prevence rizikového chování. V materiálu pro MŠ jsou též uvedeny výstupy evaluace ŠVP MŠ a výstupy z dotazníkového šetření, které bylo realizováno na podzim 2020.
Dále byl vydán Sborník z konference Bezpečné klima ve školách Pk.
10. 12. 2020
Dnes proběhlo poslední setkání z cyklu seminářů Dobrý třídní, dobrá třída. I tentokrát jsme se "potkali" v on-line prostředí.
19. 11. 2020
Dne 4. 11. 2020 proběhla konference Bezpečné klima na školách Pardubického kraje. Jednalo se již o 4. ročník akce, která tentokrát proběhla v online prostředí. Projekt byl financován z prostředků MŠMT a za podpory Pardubického kraje, ten je ve společnosti s PPP Ústí nad Orlicí také pořadatelem.
Konference byla zahájena panem radním Josefem Kozlem, zodpovědným za školství v Pardubickém kraji, dále vedoucím odboru školství Pardubického kraje Mgr. Martinem Kissem a ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny Ústí nad Orlicí PhDr. Petrou Novotnou.
O úvodní příspěvek se postarala Mgr. Renata Černíková, krajská školská koordinátorka prevence, jež hovořila obecně o prevenci z pohledu Pardubického kraje. Následně Mgr. Jana Klementová a Mgr. Markéta Sychrová představily výstupy z evaluací primární prevence, které byly provedeny v mateřských školách. Součástí příspěvku bylo také představení metodického materiálu pro předškolní vzdělávání. Závěr dopoledního programu byl doplněn o téma třídnických hodin, tomu, jak je správně vést, aby splňovaly očekáváný přínos se věnovala Ing. Monika Váchová z PPP České Budějovice.
Po krátké pauze bylo na program konference zařazeno téma prevence vzniku mimořádných událostí ve školách. Tím nás provedli Ing. Peter Šramatý a Mgr. Eduard Krainer ze společnosti PMVIA, s. r. o. V následném tématu se doc. Mgr. Martin Paleček, Ph.D. věnoval strachu a konspiračním teoriím, jednalo se o pokračování velmi úspěšné přednášky z loňského roku. Poslední příspěvek byl zaměřen na problematiku závislostí ve školním prostředí. Tato oblast byla zpracována Mgr. Kateřinou Kábelovu z organizace Laxus z. ú.
Celkový počet účastníků konference byl 117, bezprostřední zpětná vazba byla pozitivní, nicméně evaluace projektu nadále probíhá.
18. 11. 2020
Další aktivitou v projektu Podpora primární prevence rizikového chování v Pardubickém kraji je EVALUACE, která se zaměřuje na získání statistických dat k problematice primární prvence v mateřských školách.
V průběhu období září - říjen 2020 proběhlo dotazníkové šetření zaměřené na primární prevenci v mateřských školách. Z oslovených 321 mateřských škol, které jsou v Pardubickém kraji zřízeny se do šetření se zapojilo celkem 258 mateřských škol. Dotazník mapoval, s jakými rizikovými jevy se v mateřských školách setkávají a s jakými rizikovými jevy dále pracují. Dle výstupů jsou nejčastěji se vyskytujícími rizikovými jevy agrese, nerespektování autority a nezdravý životní styl.
Šetření také mělo za cíl zmapovat, zda mají mateřské školy vytvořený minimální preventivní program. Většina mateřských škol MPP vytvořený má. Nejčastěji se primární prevenci věnují všichni pedagogové ve svých třídách.
Další a podrobnější výstupy dotazníkového šetření jsou uvedeny v Metodickém materiálu pro předškolní vzdělávání v oblasti prevence rizikového chování, který vznikl také v projektu Podpora primární prevence rizikového chování v Pardubickém kraji.
29. 10. 2020
Srdečně zveme ředitele/ředitelky MŠ na dva semináře, které se uskuteční ON-LINE dne 5. 11. a 13. 11. 2020.
Dne 5. 11. 2020 bude seminář o šikaně a efektivní komunikaci s rodiči lektorovat Mgr. Petr Dřínovský – pedagog, který má s tématem dlouholeté zkušenosti. Dne 13. 11. 2020 bude seminář lektorovat Mgr. Eva Svobodová – pedagožka, která působí na Jihočeské univerzitě a mnozí z vás ji zajisté znají z publikací s tématy pro MŠ. Název druhého semináře je Aby nám bylo spolu hezky – aneb co dělat, aby nás děti poslouchaly?
Kompletní pozvánka s programem.
Oba semináře budou probíhat ON-LINE, ale není třeba mít nainstalováno žádnou speciální aplikaci. Nejpozději 4. 11. 2020 vám bude zaslán odkaz, který bude sloužit k prokliknutí se na seminář. K dispozici vám bude též telefonická podpora v případě, že budete mít nejasnosti se spuštěním semináře.
Semináře jsou realizovány v rámci projektu MŠMT Podpora primární prevence v Pardubickém kraji a pro všechny účastníky jsou ZDARMA.
Pro přihlášení se na seminář použijte následující odkaz. https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=tCHZzkq-w0qZ941YTk-JlGMVuX5n_x1ArC5UE_e5uwBUMU1UWVhRSDJMSEtEQlBPRklUSzNKMlpNNi4u
V případě dotazů kontaktujte koordinátorku projektu Mgr. Jana Klementovou, e-mail: prevence@pppuo.cz nebo telefon 777 914 456.
22. 10. 2020
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
srdečně vás zveme na 4. ročník konference Bezpečné klima ve školách Pardubického kraje. Protože nám současná situace neumožňuje osobní setkání, přesuneme se do ON-LINE prostředí. Máme připravené technické zázemí, které všem registrovaným účastníkům zajistí plnohodnotný program tak, jak byl původně naplánovaný. Zároveň vám v průběhu konference nabízíme technickou podporu na telefonu v případě, že budete mít potíže s přihlášením se k on-line přenosu.
Pozvánka s programem konference. Konference je hrazena z prostředků MŠMT v rámci dotačního titulu Podpora primární prevence v Pardubickém kraji a za podpory Pardubického kraje. Pro všechny přihlášené je on-line účast ZDARMA. Konference je pro všechny pedagogické pracovníky škol a školských zařízení v Pardubickém kraji.
Přihlásit se můžete prostřednictvím odkazu https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=tCHZzkq-w0qZ941YTk-JlGMVuX5n_x1ArC5UE_e5uwBUQjI0TVpUUk9EWEJQUkg0NVVZV0NVVDZQNi4u.
Všem přihlášeným bude dne 3. 11. 2020 zaslán e-mail s odkazem, prostřednictvím kterého si konferenci spustíte, současně vám zašleme i telefonní spojení na technickou podporu. Potvrzení o účasti na konferenci budou zúčastněným rozesílána e-mailem nejpozději do konce listopadu.
Věříme, že nemožnost osobního setkání vám dostatečně nahradí zajímavý program konference, který jsme pro vás připravili.
V případě dotazů ke konferenci kontaktujte koordinátorku Mgr. Janu Klementovou. E-mail: prevence@pppuo.cz nebo telefon: 777 914 456.
1. 10. 2020
Proběhla další aktivita z projektu Podpora primární prevence v Pk. Dne 30. 9. 2020 byl realizován seminář "Dobrý třídní, dobrá třída".
21. 9. 2020
Zveme všechny pedagogy, kteří chtějí rozvíjet své komunikační dovednosti s žáky a jejich zákonnými zástupci, vytvářet bezpečné klima v třídním kolektivu a efektivně vést třídnické hodiny, na cyklus seminářů „Dobrý třídní, dobrá třída“. Semináře se uskuteční v termínech 30. 9., 21. 10. a 26. 11. 2020 od 9:00 do 15:00 v Pedagogicko-psychologické poradně v Ústí nad Orlicí, Královéhradecká 630. Více v pozvánce.
Semináře pořádáme v rámci projektu MŠMT Podpora primární prevence v Pardubickém kraji a pro všechny účastníky jsou ZDARMA, ale kapacita seminářů je omezena. Více informací je v přiložené pozvánce. Přihlášení zde. Přihlášením se zavazujete k účasti na všech třech setkáních, která na sebe navazují.